Warsztaty dla gitarzystów
kwietnia26

Warsztaty dla gitarzystów

Czy trudny czas pandemii już za nami?

Rzeczywistość doświadcza nas brutalnie i nie zamierza odpuszczać. Musimy ciągle walczyć o swoje. I ciągle się rozwijać. Motywuje mnie wewnętrzna potrzeba coraz lepszego rozumienia muzyki, doskonalenia swoich umiejętności gitarowych i kompozytorskich. Kiedy czuje tak silną motywację, nie ma dla mnie znaczenia czy ten trudny czas jest już za nami czy najgorsze dopiero przed nami. Potrzeba ta pozwala mi nadal odczuwać i dostrzegać piękno tego świata. Moja pasja pozwala mi przetrwać ten trudny czas.

#zostańwdomu

Wśród moich znajomych i przyjaciół ten trudny czas nie spowodował poważniejszych zmian w postrzeganiu przez nich otaczającego świata, a jedynie ukazał to co w naszym życiu kruche i istotne. Każdy z nas został w domu i z większym lub mniejszym powodzeniem szukał swojego miejsca na ziemi. Pomimo, iż w oknach i drzwiach cały czas zamontowane były klamki, to momentami czuliśmy się jakby ich tam nie było, a nasze najcudowniejsze mieszkanie pomniejszało się jak w scenach z horrorów (ruchome ściany). Mam szczęście. Znalazłem swoje miejsce. Cały czas komponuję na gitarę, i nie tylko. Większość efektów mojej pracy już niedługo ujrzy światło dzienne. Tak postanowiłem przetrwać ten trudny czas.

Gitarowa Multipla ®

Choć w historii motoryzacji wiele było ekstrawaganckich wybryków (bo na tym głównie opiera się jej rozwój) to świat chyba nie doczeka się pogromcy tego wyjątkowego modelu FIATa. Ale tylko prawdziwy fan motoryzacji wie, że ta urzekająco brzydka stylistycznie Multipla z roku 1999 była jedynie nawiązaniem do modelu o tej samej nazwie produkowanego we Włoszech od roku 1954. Nie mnie oceniać styl i rozmach, lecz założenie stworzenia tego minivana jest bardzo intrygujące. Fascynuje mnie również znaczenie użytego jako nazwy wyjątkowego słowa. Na myśl przychodzą mi dwa tłumaczenia. Pierwsze: Multipla(ce) w języku angielskim oznaczałoby wiele miejsc. Według takiego klucza samochód w roku 1954 produkowany został głównie z myślą o taksówkarzach. Drugie: Multiply w języku angielskim oznacza mnożenie (rozmnażanie). I właśnie z tego powodu postanowiłem wykorzystać swoje umiejętności przy uczeniu innych ale tym razem metodą warsztatową i rozmnożyć umiejętności innych gitarzystów. Tak powstał pomysł na warsztaty gitarowe: K-I-A (Kompozycja – Improwizacja – Aranżacja)

Kompozycja – Improwizacja – Aranżacja

Faktem jest, iż w życiu każdego gitarzysty prędzej czy później przynajmniej jeden z tych trzech elementów zagości na dobre. Z własnego wyboru lub pod przymusem. Nie istotne. Warto wtedy chociaż odrobinę być przygotowanym od strony teoretycznej. Zatem jak w tej muzycznej zabawie postawić pierwszy krok i się nie przewrócić? Służę pomocą. Pomysł od wielu lat chodził po mojej głowie, lecz dopiero teraz uświadomił mi jak ważna jest usystematyzowana wiedza teoretyczna, przekazana w przystępny sposób przez specjalistę, poparta praktyką kompozytorską gitarzysty. Bo choć Internet to kopalnia wiedzy, która, zdawać by się mogło, nie ma końca, naprawdę jest wielkim encyklopedycznym gruzowiskiem gdzie weryfikacją informacji nie zajmuje się już nikt. Serwer nie zweryfikuje czy informacja jest prawdziwa czy fałszywa. Potrafi jedynie ją zweryfikować w określonym języku programowania (poprawność wprowadzenia danych). Potrzebny jest człowiek konfrontujący własną wiedzę z ‘mądrościami Internetu’.

Warsztaty K-I-A

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, nauczycieli oraz zaawansowanych gitarzystów, którzy w przynajmniej jednym wymiarze czują niepochamowaną chęć zaspokojenia potrzeby rozwoju własnych umiejętności. Warsztaty można dosłownie szyć na miarę uczestników, np. upraszczając lub rozszerzając grupowy blok teoretyczny, który kończy się indywidualnym tworzeniem motywu utworu z każdym uczestnikiem grupy. Oprócz zajęć grupowych prowadzone są konsultacje indywidualne w zakresie kompozycji, improwizacji czy aranżacji gitarowej jako następstwo bloku teoretycznego.

Zatem, jeżeli jesteś zainteresowany warsztatami K-I-A, napisz na biuro@seiscordas.pl i umów termin!

Dalsze plany

Na całe szczęście COViD nie zepsuł planów i dwa spotkania warsztatowe już miały okazję zaistnieć. Miałem okazję poprowadzić również lekcję mistrzowskie na zaproszenie Pana Tomasza Brogowskiego, właściciela sklepu muzycznego Quena w Lublinie. W najbliższej przyszłości poprowadzę lekcje mistrzowskie z uczniami klasy gitary w Szkole Muzycznej I stopnia w Krapkowicach. Zostałem również zaproszony przez Pana Witolda Kozakowskiego na Kłodzki Festiwal GITARIADA aby promować moją działalność wydawniczą.

Zatem do zobaczenia gitarzyści w niedalekiej przyszłości. Walczcie o swój rozwój.

 

Powrót