marca28

Nowoczesne publikacje muzyczne

Wstęp

W świecie ogarniętym wszechobecną elektroniką wydawać by się mogło, że miejsce papieru jest już tylko w muzeum. Tradycyjna książka, do pewnego czasu monopolista w swojej kategorii, walczy od całkiem niedawna z audiobookami, i wcale nie ma zamiaru się poddawać. To zjawisko pokazuje tylko, jak bardzo odbiór sztuki jest sprawą indywidualną, a spór między zwolennikami i przeciwnikami nowoczesnych nośników informacji przypomina dywagacje miłośników wzmacniaczy lampowych z tranzystorowymi. Publikacje elektroniczne mają tyle samo zwolenników, co przeciwników, choć może bardziej trafnie byłoby nazwać ich tradycjonalistami i rewolucjonistami. Naszym zadaniem jest dotrzeć z publikacjami Wydawnictwa Muzycznego SeisCordas wszędzie tam, gdzie artysta poszukuje nowych dzieł tworząc własny program koncertowy, niezależnie od tego, czy lubi zapach farby drukarskiej czy korzysta z plików PDF na swoim urządzeniu mobilnym.

Rewolucja cyfrowa w muzyce

Nikogo nie dziwi już fakt, iż era kompozytorów korzystających z pióra i kartki papieru powoli przemija. Choć tacy jeszcze są, nadal tworzą i mają się dobrze. Zatem analogowo czy cyfrowo?? „Oto jest pytanie”. Ogólna dostępność komputerów w życiu codziennym musiała w końcu odcisnąć piętno także na twórcach muzyki. Oprogramowanie „szyte” jest obecnie na miarę i możliwości portfela każdego użytkownika, daje pewne możliwości pracy nad edycją i redagowaniem utworów w różnych zakątkach świata, przy kawie czy na lotnisku. Pliki w chmurze zamiast przysłowiowej głowy jeszcze kilka lat temu nadawałyby się tylko jako scenariusz filmu science-fiction. Skoro postęp technologiczny ma objąć także obszar publikacji muzycznych, to czas najwyższy mu na to pozwolić.

Pierwsi w Polsce, drudzy w Europie

Rewolucja cyfrowa, która dokonuje się na naszych oczach, pragnie zawitać również do świata muzyki. Inspirując się działalnością francuskiego wydawnictwa Henry Lemoine, jako pierwsze w Polsce a drugie w Europie na tak szeroką skalę, Wydawnictwo Muzyczne SeisCordas umożliwia użytkownikom indywidulnym zakup swoich publikacji w wersji elektronicznej. Każdy zakupiony pojedynczy utwór wyląduje na Twojej skrzynce poczty elektronicznej w tempie prestissimo, kiedy tylko nasz skarbnik spod znaku pomarańczowego lwa zaksięguje wpłatę w złocie lub innej walucie obcej. No i co również należy odnotować, to fakt, iż kurier z firmy X czy Y nie spóźni się z przesyłką o statystyczny tydzień...

Na szczęście to nie koniec profitów związanych z nutami w formacie PDF. W chwili obecnej przygotowujemy specjalną ofertę dla uczniów szkół muzycznych oraz studentów akademii muzycznych, w której rabat na zakup nut w wersji elektronicznej osiągnie nawet 50%. Wszystko po to, aby uczniowie za cenę na ich kieszeń (lub kieszeń rodziców) mogli wspierać kompozytorów i ich twórczość a nie tylko osiedlowe punkty ksero …

Nuty w formacie PDF

Zanim przejdziemy do mocnych i słabych stron tego typu publikacji i porównamy z tradycyjnie wydanymi nutami w formie papierowej zadajmy sobie pytanie: Co to jest format PDF?

Portable Document Format to format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems.”

Nuty wydane w postaci elektronicznego pliku PDF w swojej zawartości nie różnią się kompletnie niczym od papierowego oryginału. Jego ogromną zaletą jest natomiast znaczące obniżenie kosztów produkcji, a to jest równoznaczne z bardzo konkurencyjną ceną, jaką musi zapłacić klient za ową publikację. Dodatkowo, pliki PDF nie są dostarczane przez żadne firmy świadczące usługi pocztowe i kurierskie, a to pozwala obniżyć koszty dostarczenia produktu do 00,00 (zera). Podczas gdy w przypadku nut w wersji papierowej czas od złożenia zamówienia do dostarczenia przesyłki może trwać od 3 – 7 dni, plik w elektronicznym formacie PDF przesyłany jest niezwłocznie po zaksięgowaniu wpłaty na firmowym koncie. Czyli ekspresowo i bez żadnych kosztów.

Licencja użytkownika a prawa autorskie

Teraz czas na informacje o prawach autorskich oraz licencji, jakie otrzymuje każdy użytkownik na zakupione nuty w formacie PDF.

  • każdy plik PDF zawierający publikacje nutowe można wydrukować na własne potrzeby,

  • edycja pliku PDF jest zabroniona,

  • do każdego pliku PDF zostaje automatycznie dodany nagłówek, w którym zawarte są informacje dotyczące ochrony praw autorskich twórcy,

  • do każdego pliku PDF zostaje automatycznie dodana stopka z informacjami, kiedy plik został wygenerowany oraz komu udzielona jest licencja na wyłączne użytkowanie.

Pamiętaj, iż dokonując zakupów publikacji nutowych Wydawnictwa Muzycznego SeisCordas akceptujesz regulamin sklepu, który określa Twoje prawa i obowiązki jako konsumenta. Licencja na plik w formacie PDF udzielana jest wyłącznie podmiotowi zamawiającemu! Czyli Tobie i tylko Tobie drogi użytkowniku. Tak więc i w przypadku nut w formacie PDF zdanie „Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, udostępnianie, … zabronione” jest nadal aktualne.

Więcej na temat praw autorskich i ich ochrony przeczytasz w artykule: Prawo autorskie w życiu codziennym … czyli dlaczego wciąż okradamy artystów”

Młode pokolenie kompozytorów

Wydawnictwo Muzyczne SeisCordas od samego początku, oprócz stawiania na nowoczesne technologie i ich rozwój w sferze publikacji nutowych, pragnie podjąć współpracę z pokoleniem młodych kompozytorów, których twórczość zbyt rzadko ma szanse trafić do szerszego grona odbiorców. W pierwszej kolejności chcemy podjąć współpracę ze śląskimi kompozytorami, aby rozszerzyć ofertę o utwory na różne instrumenty, natomiast w planach na kolejne lata działalności jest promocja twórczość kompozytorów spoza regionu śląskiego.

Księgarnie muzyczne

Na obecną chwilę nasze wydawnictwo prowadzi sprzedaż własnych publikacji na wyłączność, gdzie można dokonać zakupu publikacji w formie tradycyjnej (papierowej) lub nowoczesnej (elektroniczne pliki PDF - już od września 2019 roku). Organizujemy również stoiska podczas ważnych festiwali muzycznych w Polsce (Śląska Jesień Gitarowa 2018 w Tychach) oraz konferencji specjalistycznych dla instrumentalistów (np. Warsztaty CEA w Cieszynie).

Więcej o obecności Wydawnictwa Muzycznego SeisCordas podczas festiwalu Śląska Jesień Gitarowa w Tychach (21-27.X.2018) przeczytasz w artykule: Śląska Jesień Gitarowa 2018 – PREMIERA”

Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą oraz śledzenie nowości wydawniczych nadchodzących w najbliższym czasie.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu masz pytania, chętnie na nie odpowiemy. Napisz do nas: biuro@seiscordas.pl

Powrót